... ... ... ... ...

zıp...zıp... zıp... zıp... zıp...
 Tavşanlar Hakkında
 - Kısa Bilgiler
 - Tavsangil Ailesi
 - Tavşanı Anlamak
 - Hastalıklar

Evcil Tavşan Bakımı
 - Tavşanla Yaşam
 - Beslenme
 - Kemirme - İzolasyon
 - Tuvalet Alışkanlığı
 - Hijyen
 - Tavşan isteyenlere
 - Yavru tavsan bakimi

Tavşan Hikayeleri
 - Topi! (Bizim tavşan)
 - ünlü Tavşanlar
 - Avustralya İstilası
 - Tavşan Fotoğrafları

● Ana Sayfa
● Forum
● Gerekli Linkler
● Bize Ulaşın
zıp...zıp...zıp... zıp... zıp...

Topi: Bizim Tavşan!

Minik bir tavşanın hikayesi:   

Annemle bir gün dışarıda kahve içmeye dışarı çıkmıştık. Mart ayı için hava inanılmaz güzeldi. Kahvemizi bitirdikten sonra evin yolunu tutmuş, sağa sola bakınarak Teşvikiye caddesinden aşşağı yürüyorduk. Niyet dolu bir kasa üstünde kocaman bir tavşan ve portakal büyüklüğünde dünya güzeli bir gri-beyaz bir yavru tavşan ürkek ve uslu bir şekilde oturmuş bekliyorlardı. Onlara bakmaya gittik ve nasıl olduysa bir bebek tavşanımız oluverdi. Hiç hayvan beslememiş olmamıza rağmen nasıl olduğu halen anlaşılamayan bir karar ile o bebek tavşanı alıverdik...


Ve bundan sonra başlıyor tavşan hikayemiz. Tavşanlar hakkında hiç bir şey bilmediğimiz için bilebilecek kişilere sormaya ve Internet'ten bilgiler toplanmaya başlandı. ınternette evcil tavşan bakımı hakkında çok bilgi vardı, fakat Türkçe kaynak yok denecek kadar azdı. Türkiye'de tek tavşan besleyen biz miydik?

Topi'nin otururken minnacık bir topa benzediği için ona Topitop, kısaca Topi demeye başladık. Tabii Topicik aslında niyetçi adamın dediği gibi minyatür tavşan değildi. Minik top kadar da kalmadı. çok çabuk büyüdü ve büyüdükçe onu daha çok sevdik, çünkü Topicik hepimizi kendisine (ve bütün diğer tavşanlara) hayran bıraktı. Annemin tavşanı alırken yaptığı ‘bir ay bakarız, sonra birine veririz' planı da hiç gerçekleşmedi.

Topi'yi övmeye başlarsam susmam, o yüzden kısaca Topi'nin çok uysal, şeker, komik ve tatlı bir canlı olduğunu söyleyebilirim. Adını biliyor ve kendisine seslenildiğince mutlaka kafasını kaldırıp bakıyor. ınsanları ve evin içini tanıyor. Bize sevdiklerini, istediklerini, tercihlerini (evet tercihleri ve zevkleri var kendisinin) çok net anlatıyor ve kurduğumuz bu iletişim beni halen çok şaşırtıyor. çok sosyaldir, insanlardan hiç çekinmez (hayata bir niyetçi tavşanı olarak başladığı için mi acaba...). şirinliği, uysallığı ve tatlılığı yüzünden onu tanıyanların sevgilisi olmuştur. Topi'yi tanıdıktan sonra tavşan almayı düşünenlerin sayısı az değildir! Topi tavşanlara hayran kalmamızın sebebi olmuş dünya tatlısı bir canlıdır. 

Topi'nin en sevdiği yeşillik dereotu, kesinlikle dayanamadığı mama da kuru buğday. Türü konusunda biz kısaca "niyetçi tavşanı" veya "Bugs Bunny cinsi" diye spekülasyonlarda bulunmuştuk ama "Hollanda Kemerli Tavşanı" türüne mensupmuş. :) Evde en sevdiği yer ofis, ve benim odamda yatağın arkası. Odasında sıkıldığı zamanlar kapı çalıyor ve içeri alınmayı talep ediyor. Onu çok seviyoruz ve sanırım o da bizi çok seviyor. Cici Topiiiiiiii :)
 


 

Topi fotoğrafları
 

Gelen yoğun talep üzerine konu mankenimiz, canımız, cici bebeğimiz
Topiciğin fotoğraflarından bazılarını burada bulabilirsiniz. :)

 

Bebek Topi ve papatyası (Nisan 2004)

 

Bebek Topi -Mart 2004 (Kulakları minnacıktı ve gerçek boyu bu resimdeki kadar minikti)

 

Topi çok fotojeniktir (Haziran 2004)


 

şirin suratli cici Topi (2007)


Topi boş bulduğu bir dolabın içine girmiş


Sandığı çok kıymetlidir, her gün düzenli olarak kemirir.


 

Topiciğimin pofidik karın tüyleri detayBüyük aşkı Kurbik ile

 

 


Oyuncuğa benzemiyor mu?

 

 Topi ve büyük zevkle kemirdiği kutulardan birinin içinde 'çalışırken'

çalışmaya devam (ertesi gün)

Topi'den sonra evdeki oyuncak tavşan sayısı da arttı, ne ilgiçtir. Topi bunlardan birini teftiş ederken

---------------------------------------------------------------------------------------
  Ana Sayfa   zip..zip.. . © Tavsan.org. Yasal Uyari... zip..zip.. Iletisim